facebook
AKCE - právě teď sleva 15% na všechny produkty LaSaponaria a Ey!
Objednávky do 14:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

GOTS

GOTS

Standard pro organické textilie (GOTS) je norma, kterou uznává celý svět a která se týká textilií vyrobených z organických surovin, jako je ovčí vlna nebo bavlna. Tato norma určuje ekologická a sociální kritéria na vysoké úrovni pro celý dodavatelský řetězec, a to od sklizně surovin, přes ekologické a sociálně odpovědné zpracování, až k označování a distribuci výrobků. Nezávislý dozorový orgán pravidelně kontroluje, zda se normy dodržují. GOTS certifikace může být udělena jen výrobkům, které obsahují minimálně 70 % organických vláken. Veškeré chemikálie, například barviva, musí vyhovovat určitým environmentálním a toxikologickým pravidlům.

GOTS norma rozděluje certifikaci na dvě úrovně podle množství využitých organických vláken. "Organické" musí obsahovat minimálně 95 % certifikovaných bio vláken, zatímco zbývající procenta mohou připadnout na konvenční přírodní vlákna nebo výrobky z recyklovaných celulózových vláken. „Vyhotovené s x % organických“ musí mít minimálně 70 % bio certifikovaných vláken a maximálně 30 % necertifikovaných, z nichž může být až 10 % syntetických vláken (resp. max. 25 % pro ponožky, legíny a sportovní oblečení).

Při zpracování a výrobě organických vláken musí být splněna následující klíčová kritéria. Fáze výroby organických vláken musí být oddělené od výroby konvenčních vláken a musí být jednoznačně identifikovatelné. Je zakázáno používat formaldehyd, toxické těžké kovy, aromatická rozpouštědla, nanokrystaly, GMO a enzymy z GMO, nebo azobarviva uvolňující karcinogenní amino sloučeniny. Povoleny jsou pouze bělící prostředky na bázi kyslíku, chlorované bělicí prostředky jsou nepřijatelné. Dále norma vyžaduje respektování sociálních zásad, včetně ochrany před diskriminací, zákazu dětské práce, udržování bezpečnosti a čistoty pracovního prostředí, svobody zaměstnání, životního minima a přijatelné pracovní doby.


Kategorie
Top TOPlist