facebook
Limitovaná akce! Při nákupu produktů Nobilis Tilia v hodnotě 800 Kč získáte 1x Nobilis Tilia Aroma olej Osvěžující 10 ml v hodnotě 149 Kč
Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

Cosmos

Cosmos

COSMOS je harmonizovaný standard pro bio a přírodní kosmetiku, který je regulován nezávislým, mezinárodním a neziskovým uskupením - COSMOS AISBL se sídlem v Bruselu. COSMOS standard určuje pravidla, která musí kosmetické firmy dodržovat, aby garantovaly spotřebitelům, že výrobky, které prodávají, jsou opravdu organické či přírodní a že se vyrábějí při co nejnižším možném dopadu na životní prostředí a za zachování vysoké kvality.

V roce 2002 se pět předních evropských organizací pro stanovení standardů pro organickou a přírodní kosmetiku (BDIH z Německa, Cosmebio z Francie, Ecocert Greenlife SAS z Francie, ICAE z Itálie a Soil Association z Velké Británie) rozhodlo, že vytvoří sjednocený standard pro tento druh kosmetiky. Po řadě náročných a technicky zaměřených hovorů, kde byly projednávány rozmanité přístupy k problematice, byla v roce 2010 zveřejněna daná norma. Tato iniciativa zahrnovala také veškerou dokumentaci a postupy pro kontroly a řízení procesů, včetně schvalování a autorizace certifikačních orgánů a zdrojů pro revizi a výklad standardů podle potřeby. Tyto organizace se nakonec rozhodly založit neziskovou mezinárodní asociaci, která bude přijímat, spravovat a dále rozvíjet tento standard, který nazvali COSMOS.

COSMOS procesní směrnice umožňují dvě úrovně certifikace – COSMOS ORGANIC a COSMOS NATURAL. První kategorie je striktnější a náročnější. Kromě požadavku na přírodnost a omezení použití škodlivých látek vyžaduje také použití mnoha složek z ekologických farem. Zvláštní důraz je kladen na energeticky úsporný a šetrný proces výroby, který umožňuje recyklaci obalových materiálů.

Aby mohl být produkt certifikován jako COSMOS ORGANIC, musí nejméně 20% jeho obsahu pocházet z ekologických ingrediencí (s výjimkou produktů, které se oplachují) a složky zemědělského původu musí být 95% organické. Pokud je kosmetický produkt vyrobený z přírodních surovin, ale neobsahuje složky, které splňují kritérium 95% organických, je produkt certifikován jako přírodní se štítkem COSMOS NATURAL.

Pokud produkt, který byl certifikován jednou z evropských certifikačních společností, splní i standardy COSMOS, připojí se odpovídající úroveň certifikace ve formě názvu pod logo dané certifikace.

V roce 2022 bylo uděleno COSMOS ORGANIC nebo COSMOS NATURAL označení více než 32 000 produktům, potvrzení COSMOS CERTIFIED mělo více než 13 000 kosmetických přísad a více než 8 000 surovin bylo schváleno v rámci standardu COSMOS.

Podrobnější informace lze nalézt na webových stránkách http://www.cosmos-standard.org/.


Kategorie
Top TOPlist