facebook
AKCE - právě teď sleva 15% na všechny produkty LaSaponaria a Ey!
Objednávky do 14:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma
CPK

S narůstajícím zájmem o environmentální otázky se na tuzemském trhu objevuje nový český eko label s názvem CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), který je založen na předpisech francouzské firmy Ecocert. Tento certifikát vyhlašuje, že v kosmetických produktech nenajdeme žádné syntetické nebo škodlivé chemikálie.

Ačkoliv v České republice úředně předepsané zásady definující, co může být označeno jako "přírodní kosmetika" nebo "bio kosmetika", neexistují (na rozdíl od regulace potravin), může výrobce sám určit, které produkty budou tímto způsobem označeny. To může vést k zavádějícímu označení produktů, které na sebe navlékají háv přírody, ačkoliv jsou plné ropných derivátů a syntetických složek.

Označení CPK, založené v roce 2007, má za cíl usnadnit zákazníkům orientaci na trhu kosmetiky, podporovat zdraví a chránit životní prostředí. Každý výrobce se může ucházet o tento certifikát a pokud jeho produkt splní dané normy, může na svém balení uvést logo CPK jako záruku autenticity přírodniho složení.

Certifikát CPK poskytuje KEZ - Kontrola ekologického zemědělství o.p.s., což je nezávislý kontrolní úřad, který dohlíží také na ekologické zemědělství. Jednou z hlavních požadavků pro zisk certifikátu je výhradní použití přírodních surovin, které jsou získávány způsobem, který minimalizuje dopady na životní prostředí.

Kosmetický výrobek nesmí obsahovat škodlivé nebo syntetické látky. Použití GMO, ropných derivátů, chemických konzervačních látek, umělých barviv, chemických UV filtrů a materiálů získaných zabitím zvířete jsou zakázány (vyjímky jsou však pro lanolin, med nebo mléko, které nevyžadují úhyn zvířete). Testování kosmetiky na zvířatech je také zakázáno.

Podobně jako většina jiných certifikátních společností se CPK soustředí nejen na složení kosmetiky, ale také na způsob její výroby a obalové materiály. Důraz je kladen na obaly, které lze recyklovat a jsou ekologicky příznivé.


Kategorie
Top TOPlist