facebook
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 90 dnů zdarma

Čimičuri vám přinese svěžest a chuť do každého pokrmu

Co je chimichurri a proč by nemělo chybět ve vaší kuchyni

V posledních letech se i do středoevropských kuchyní nenápadně vplížila omáčka chimichurri – voňavá, svěží a pikantní zálivka původem z Argentiny. Možná jste ji zahlédli na grilovací párty jako doplněk k masu, možná jste o ní slyšeli od přátel, kteří milují exotická jídla. Ale co vlastně chimichurri je a proč si získává takovou popularitu i mimo Jižní Ameriku?

Chimichurri (čti „čimičuri") je bylinková omáčka nebo zálivka, která je charakteristická svou lehce ostrou chutí, svěžestí a univerzálností. Tradičně se podává k hovězím steakům, ale její využití je mnohem širší – hodí se k rybám, zelenině, tofu, do sendvičů nebo jako marináda. Je to dokonalý příklad toho, jak pár jednoduchých surovin může vytvořit naprosto neodolatelnou kombinaci chutí.

Původ chimichurri - od gaučů ke grilům celého světa

Kořeny této omáčky sahají hluboko do argentinských pamp, kde si ji oblíbili tamní pastevci – gaučové. Ti si při svém putování připravovali jednoduché jídlo, často maso grilované na otevřeném ohni, a právě chimichurri bylo jejich oblíbeným dochucovadlem. Skladné, snadno připravitelné a plné chuti.

Existuje více teorií o tom, kde se vzal název „chimichurri". Jedna z nejrozšířenějších říká, že vznikl zkomolením anglické fráze „give me the curry" během britského osídlování Argentiny. Jiná tvrdí, že název pochází z baskického výrazu „tximitxurri", což v překladu znamená „směs čehokoliv". Ať už je původ jakýkoliv, jedno je jisté – chimichurri si našlo cestu do srdcí gurmánů po celém světě.

Jak na domácí chimichurri? Jednoduchý a autentický recept

Dobrý recept na chimichurri omáčku je jako srdce každé letní grilovačky – bez něj to prostě není ono. A dobrá zpráva je, že jeho příprava je nejen rychlá, ale i cenově dostupná. Základem je petržel, česnek, ocet, olivový olej a sušené oregano. Podle chuti můžete přidat chilli vločky, citronovou šťávu nebo tymián. V některých verzích se přidává i koriandr, ale ten není součástí tradičního receptu.

Recept na autentické chimichurri:

  • 1 svazek hladkolisté petržele
  • 3–4 stroužky česneku
  • 2 lžíce červeného vinného octa
  • 120 ml extra panenského olivového oleje
  • 1 lžička sušeného oregana
  • ½ lžičky chilli vloček (dle chuti)
  • sůl a čerstvě mletý pepř

Bylinky nasekejte najemno (nepoužívejte kuchyňský robot, omáčka má mít strukturu), česnek prolisujte nebo jemně nasekejte a vše smíchejte dohromady. Nechte chvíli odstát, ideálně alespoň 30 minut, aby se chutě propojily. A máte hotovo. Čimičuri omáčka vydrží v lednici až týden, s tím že druhý den chutná ještě lépe, protože se všechny složky krásně rozleží.

Variace na chimichurri aneb prostor pro kreativitu

Ačkoliv tradiční argentinská verze je postavená na zelené petrželi, existuje i méně známá červená varianta chimichurri, která obsahuje navíc rajčatový protlak nebo pečenou papriku. Tato varianta je bohatší, kouřovější a skvěle ladí s grilovanou zeleninou nebo v sendvičích jako alternativa ke kečupu.

V některých jihoamerických zemích se přidává i koriandr, limetová šťáva nebo dokonce med, aby vznikla jemnější sladkokyselá verze. Vše záleží na vašem vkusu, ale právě v tom spočívá kouzlo této omáčky – dokáže se přizpůsobit různým chutím a kuchyním.

Proč se chimichurri hodí i do zdravého životního stylu

Jedním z důvodů, proč si chimichurri nachází stále více příznivců i mezi těmi, kdo preferují zdravou nebo vegetariánskou kuchyni, je jeho čisté složení bez zbytečných aditiv a konzervantů. Nepotřebujete žádné exotické ingredience, všechno pořídíte ve standardním obchodě nebo na farmářském trhu.

Navíc obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek: petržel je výborným zdrojem vitamínu C a železa, česnek má antibakteriální účinky a olivový olej je známý svým obsahem zdravých tuků. Pokud žijete udržitelně, jistě oceníte, že omáčku můžete připravit z lokálních a sezónních surovin.


Vyzkoušejte naše přírodní produkty

Chimichurri v každodenní kuchyni

I když se většině z nás při slovech chimichurri omáčka jako první vybaví šťavnatý hovězí steak, tahle bylinková pochoutka má rozhodně co nabídnout i mimo svět grilovaného masa. Dá se skvěle využít jako zálivka do salátu – když zrovna nemáte po ruce klasický dresink nebo vás už omrzely ty obvyklé kombinace, chimichurri dodá listové zelenině úplně nový říz.

Výborně funguje taky jako omáčka k pečené zelenině, třeba k mrkvi, batátům nebo i obyčejným bramborám, které se díky ní promění v malé kulinářské překvapení. A co teprve jako dip k pečivu – křupavá bagetka, rustikální chléb nebo domácí krekry? Zaručeno rozptýlení nudy u každého posezení s přáteli. Milovníci bezmasé kuchyně si přijdou na své, když chimichurri přelijí přes grilované tofu nebo halloumi, jelikož výrazné bylinky skvěle kontrastují s jemností těchto sýrů.

A nakonec, pokud máte chuť posunout svůj sendvič na vyšší level, místo majonézy zkuste právě tuto omáčku – nejenže dodá pikantní tón, ale taky působí mnohem svěžeji. Možnosti jsou skoro nekonečné a byla by škoda ji využívat jen jako "to něco k masu.”

Jedna uživatelka na sociálních sítích sdílela, jak používá chimichurri jako marinádu na tempeh a poté ho peče v troubě s batáty. Výsledek byl prý tak chuťově výrazný, že ani zarytí masožravci nepoznali, že jde o rostlinný pokrm. Takový příběh krásně ilustruje, jak chimichurri může propojit různé stravovací styly a přinést radost z jídla všem.

Kultura grilování a chimichurri jako sociální rituál

V Argentině není grilování jen způsob přípravy jídla, ale především společenská událost. Chimichurri je neoddělitelnou součástí tzv. „asado" – grilovacího rituálu, který se odehrává často v rodinném kruhu nebo mezi přáteli. Omáčka se připravuje ve velkém, každý si ji přidává podle chuti a během příjemného večera u ohně se sdílejí příběhy i recepty.

Tento aspekt je zajímavý i pro nás – v době, kdy se stále více snažíme zpomalit, sdílet chvíle s ostatními a vracet se k opravdovým hodnotám, může být chimichurri nejen chutným doplňkem, ale také symbolem jednoduchosti, pohostinnosti a radosti z dobrého jídla.

Chimichurri a udržitelnost

V kontextu ekologické domácnosti má chimichurri své nezastupitelné místo. Příprava z čerstvých bylin znamená méně obalového odpadu, žádné umělé přísady a možnost využít i ty části bylin, které by jinak skončily na kompostu. Pokud pěstujete bylinky doma, můžete si připravit čimičuri zcela z vlastních zdrojů – bez nutnosti cokoliv kupovat. To je nejen ekologické, ale i ekonomické.

Navíc se jedná o veganskou, bezlepkovou a přirozeně bezlaktózovou omáčku, což z ní dělá dostupnou volbu i pro osoby s dietním omezením. V době, kdy udržitelnost a zdravý životní styl jdou ruku v ruce, je právě chimichurri krásným příkladem toho, že dobré věci nemusí být složité.

Ať už jste milovníci masa, vegetariáni, milovníci pikantních chutí nebo jen hledáte nový způsob, jak oživit své každodenní vaření, chimichurri stojí za vyzkoušení. Je to omáčka, která v sobě spojuje jednoduchost, zdraví, tradici i moderní přístup k jídlu. A jak praví jedno argentinské přísloví: „Dobrý steak potřebuje dobrou společnost – a chimichurri je ta nejlepší."

Sdílejte

Kategorie Hledání Chat
TOPlist