facebook
AKCE - právě teď sleva 15% na všechny produkty LaSaponaria a Ey!
Objednávky do 14:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

Alopecie a vše, co je dobré vědět o příčinách a možnostech léčby

Co je alopecie?

Alopecie, často známá jako vypadávání vlasů, je poměrně rozšířeným stavem, který postihuje miliony lidí po celém světě bez ohledu na věk nebo pohlaví.

Statistiky ukazují, že až 50 % mužů a 25 % žen zažije nějakou formu alopecie během svého života. Pochopení alopecie je prvním krokem k nalezení efektivní léčby a správné péče.

Typy alopecie

Alopecie se dělí na několik typů, z nichž každý má různé příznaky a příčiny. Alopecia areata, která se projevuje místními plešatými skvrnami, je často spojena s autoimunitními reakcemi. Androgenetická alopecie, známá jako mužský či ženský typ vypadávání vlasů, je způsobena hormonálními faktory a do značné míry i genetikou. Telogenní effluvium vyvolává dočasné vypadávání vlasů v důsledku stresu, šoku nebo třeba zdravotních problémů. Trakční alopecie je způsobena fyzickým napínáním vlasů například při nošení účesů, které vlasy příliš zatěžují.

Příčiny alopecie

Jak je tedy patrné z předchozích řádků, příčiny alopecie mohou být různorodé, od dědičnosti a genetických predispozic přes hormonální nerovnováhy po autoimunitní reakce. Významný vliv mají i psychologické faktory, jako je stres, a životní styl, včetně stravy a expozice škodlivým vlivům okolního prostředí.

Diagnostika alopecie – proč vlasy vypadávají

Pro správnou léčbu alopecie je nezbytné provést přesnou diagnostiku, což může vyžadovat kombinaci různých testů a vyšetření. První z nich je obvykle u dermatologa, který provede vizuální prohlídku postižených oblastí. V některých případech může lékař nařídit krevní testy, které pomáhají identifikovat možné hormonální nerovnováhy nebo nedostatek živin, jež by mohly vypadávání vlasů způsobovat.

Další důležitou metodou je kožní biopsie, při které lékař odejme malý vzorek kůže z postižené oblasti a zkoumá jej pod mikroskopem. Tato technika pomáhá odhalit, zda jsou přítomny nějaké abnormality ve folikulech nebo zánětlivé procesy. Pro moderní diagnostiku alopecie se stále častěji používá trichoskopie, což je metoda, při které se pomocí digitálního mikroskopu podrobně zkoumají vlasy a pokožka hlavy. Trichoskopie umožňuje rychlou a neinvazivní analýzu, která může odhalit strukturní abnormality vlasů nebo problémy s pokožkou, jež nejsou pouhým okem viditelné.

Léčebné metody

Důkladné vyšetření a správná diagnostika jsou klíčové pro úspěšné určení typu alopecie a následný výběr efektivního léčebného plánu. V závislosti na zjištěném typu alopecie může lékař přistoupit k specifickým léčebným metodám, které cílí na příčinu problému.

Léčba alopecie zahrnuje široké spektrum možností od farmakologických přípravků, jako jsou minoxidil a finasterid, přes posilující vlasová séra, alternativní metody, jako je bylinná medicína a aromaterapie, až po chirurgické zákroky, jako je transplantace vlasů. Podpora a poradenství jsou také zásadní pro psychologickou pohodu pacientů.

Prevence a péče o vlasy

Zatímco některé formy alopecie, jako jsou například dědičně podmíněné typy, nemusí být plně v naší moci, správná péče o vlasy a vhodný životní styl mohou výrazně přispět k udržení zdravých vlasů a minimalizaci rizika vypadávání vlasů. Zde jsou některé základní tipy, jak pečovat o vlasy a podporovat jejich zdraví:

Šetrné zacházení s vlasy - abychom udrželi vlasy zdravé, je důležité vyvarovat se účesům, které způsobují nadměrné napětí, jako jsou pevné copánky a pevně stylizované účesy. Takové napětí může způsobit trakční alopecii, což je stav, při kterém vlasy v důsledku napínání a tahu vypadávají. Rovněž se doporučuje omezit používání teplých stylingových nástrojů, jako jsou fény, žehličky nebo kulmy, protože tyto nástroje vlasy vysušují a poškozují.

Správná výživa je klíčová pro celkové zdraví těla a vlasů. Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály, jako je železo, zinek, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny skupiny B, může posílit vlasové folikuly a podpořit růst vlasů. Také je důležité zajistit dostatečný příjem bílkovin, které jsou základním stavebním kamenem vlasů.

Hydratace a péče o pokožku hlavy - péče o pokožku hlavy je zásadní pro udržení zdravých vlasů. Je důležité používat šampony a kondicionéry, které jsou šetrné k vašemu typu vlasů a pokožky hlavy. Vyhněte se produktům s agresivními chemikáliemi, které mohou způsobit podráždění nebo vysušení. Pro dodatečnou péči můžete také využít vlasová séra dostupná na našem e-shopu.

Pravidelné stříhání konečků vlasů pomáhá odstraňovat rozštěpené konečky, což vede k silnějšímu a zdravějšímu růstu vlasů.

Stres může být spouštěčem různých typů vypadávání vlasů, včetně telogenního effluvia. Abychom udrželi vlasy v dobrém zdravotním stavu, je důležité praktikovat techniky řízení stresu, jako je meditace, jóga nebo pravidelné cvičení.

Pokud vaše strava neobsahuje všechny potřebné živiny pro vlasy, můžete zvážit doplňky stravy. Nicméně je důležité před zahájením jakékoli suplementace konzultovat tuto možnost s lékařem nebo dietologem.

Za alopecii se nestyďte

Alopecie může být značně stresující, ale díky moderní medicíně a zvýšenému povědomí je možné najít účinná řešení. Vzdělávání o alopecii a podpora ze strany komunity jsou neocenitelné pomocníky při hledání řešení tohoto problému.

Sdílet:

Kategorie
Top TOPlist