facebook
AKCE - právě teď sleva 15% na všechny produkty LaSaponaria a Ey!
Objednávky do 14:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

Zázračný protein kolagen pomáhá tělu mnoha způsoby

Co je kolagen?

Kolagen je klíčovým stavebním prvkem našeho těla a jeho role sahá mnohem dál než pouze do estetiky. V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o kolagenu, jeho přínosech pro zdraví a krásu, o tom, jak si můžete kolagenové zásoby v těle doplnit i o mýtech, které o kolagenu existují.

Kolagen je základní protein, který se vyskytuje v tělech všech živočichů, člověka nevyjímaje. Tvoří až třetinu veškerých bílovin v lidském těle a je klíčovou složkou mnoha biologických struktur a procesů. Jeho primární funkcí je poskytovat pevnost a strukturu kůži, kostem, šlachám, chrupavkám a mnoha dalším tělesným tkáním. Je také stavební složkou našich kloubů, svalů, vlasů a nehtů. Existuje až 28 typů kolagenu, ale nejčastěji se v těle vyskytují typy I až V, každý s jinou funkcí.

V lidském těle existuje několik typů kolagenu, přičemž nejběžnějšími jsou typy I, II, III, IV a V. Každý typ má specifické funkce:

Typ I: Nejhojnější typ v těle, nachází se ve šlachách, kůži, kostech a dalších tkáních. Typ II: Hlavní složka chrupavky. Typ III: Podporuje strukturu svalů, orgánů a cév. Typ IV: Vyskytuje se v bazálních membránách, tedy vrstvách oddělujících různé tělesné struktury. Typ V: Podílí se na tvorbě buněčných povrchů a vláken vlasů.

Přínosy kolagenu pro zdraví

Kolagen pomáhá udržovat naši kůži pružnou a mladistvou, podporuje zdraví kloubů a kostí, a je také nezbytný pro zachování pevnosti našich vlasů a nehtů. Jeho účinky však sahají mnohem dál, napomáhá například i v léčbě střevních poruch a zvyšuje celkovou vitalitu člověka.

S věkem se přirozená produkce kolagenu zpomaluje, což vede k oslabení pevnosti a elasticity kůže, což má například u kůže za následek vrásky a jiné známky stárnutí. Tento proces může být urychlený prostředím, jako je nadměrné sluneční záření nebo kouření. Zdravý životní styl a vyvážená strava mohou pomoci zpomalit rozpad kolagenu a podpořit jeho regeneraci.

Přírodní zdroje kolagenu

Největší přírodní zdroje kolagenu v potravinách obvykle pocházejí z živočišných produktů, jelikož kolagen je protein nalezený v tkáních zvířat. Zde je seznam některých z nejbohatších zdrojů kolagenu:

Kostní vývar je vyroben vařením kostí z hovězího masa, kuřete nebo ryb po dlouhou dobu. Tento proces vytahuje kolagen a další živiny do vývaru, což z něj činí bohatý zdroj snadno vstřebatelného kolagenu. Kolagen ve vývaru je přítomen ve formě aminokyselin, které jsou důležité pro zdraví kůže, kloubů a dalších pojivových tkání v těle.

Marinované maso, zejména maso s vysokým obsahem spojivových tkání, jako jsou hovězí žebra, krk nebo kolena, obsahuje velké množství kolagenu. Tento kolagen se při vaření rozkládá na aminokyseliny, které mohou být tělem snadno vstřebány a využity k regeneraci pojivových tkání.

Ryby a mořské plody jako losos, tuňák, krevety a mušle, jsou bohatým zdrojem kolagenu, zejména v kůži. Kolagen z těchto zdrojů je důležitý pro udržení elasticity a pevnosti pokožky, stejně jako pro podporu zdraví kloubů a kostí.

Želatina je zpracovaným produktem kolagenu a vyrábí se vařením kostí a kůže zvířat. Želatina se používá v mnoha dezertech a jídlech jako zahušťovadlo, což přidává kolagen do stravy a může přispět k zdraví kůže, kloubů a dalších pojivových tkání.

Vaječné bílky sice neobsahují kolagen, ale jsou bohaté na aminokyseliny, které jsou nezbytné pro tvorbu kolagenu v těle. Tyto aminokyseliny přispívají k regeneraci a udržování pojivových tkání, což podporuje celkové zdraví a vitalitu.

Kuřecí maso, zejména kuřecí kůže a části bohaté na spojivové tkáně, jako je krk nebo nohy, jsou dobrým zdrojem kolagenu. Tento kolagen je důležitý pro podporu zdraví kůže, kloubů a dalších pojivových tkání, což přispívá k celkové pohodě.

Vepřové maso je podobně jako hovězí a kuřecí maso dobrým zdrojem kolagenu, zejména v kůži a spojivových tkáních. Kolagen z vepřového masa podporuje zdraví kůže, kloubů a dalších pojivových tkání, což je důležité pro udržení celkové vitality těla.

Kolagen a vegetariánská a veganská strava

Přestože kolagen je přítomný především v živočišných produktech, existují způsoby, jak podpořit jeho produkci i v tělech těch, kteří se stravují výhradně rostlinnou stravou. Spotřeba potravin bohatých na vitamín C (jako jsou citrusové plody, paprika, kiwi), zinek (jako jsou semínka, ořechy) a měď (jako jsou luštěniny, celozrnné produkty) může pomoci tělu efektivněji produkovat kolagen.

Doplňky stravy s kolagenem

Když strava nenabízí dostatečné množství kolagenu, nebo když se s věkem snižuje přirozená produkce tohoto důležitého proteinu, obrací se mnoho lidí na doplňky stravy. Tyto doplňky nabízejí koncentrovaný zdroj kolagenu, který může pomoci doplnit jeho úroveň v těle a podpořit zdraví kůže, kloubů, kostí a dalších tkání. Zde jsou základní informace, které byste měli vědět při výběru a užívání kolagenových doplňků:

Typy kolagenových doplňků

  • Hydrolyzovaný kolagen (kolagenový peptid) - Tento typ kolagenu byl enzymaticky rozložen na menší peptidy, což usnadňuje jeho vstřebávání v trávicím traktu. Je to nejběžnější forma kolagenových doplňků a je známý svou vysokou biologickou dostupností.
  • Kolagen ve formě tablet nebo kapslí - Tato forma je snadno použitelná, ale může obsahovat méně kolagenu na dávku ve srovnání s práškovými formami.
  • Kolagenový prášek - Lze jej snadno přidávat do jídel a nápojů, jako jsou smoothie, káva nebo ovesná kaše, a obvykle obsahuje vyšší množství kolagenu na porci.

Kolagen proti stárnutí i pro zdravé klouby

V kosmetice je kolagen často prezentován jako zázračný prostředek proti stárnutí. Pravidelné užívání kolagenových produktů skutečně může viditelně zlepšit stav kůže, zvýšit její elasticitu a zredukovat vrásky. Nejčastější kosmetické produkty jsou krémy s kolagenem, masky a séra.

Kolagen je zásadní také pro zdraví kloubů, neboť přispívá k jejich pevnosti a pružnosti tím, že pomáhá udržovat integritu chrupavky, která snižuje tření mezi kostmi. Doplňky s kolagenem mohou být prospěšné zejména u osob trpících osteoartritidou, protože pravidelné užívání kolagenových doplňků může pomoci snížit bolesti kloubů a zlepšit jejich funkčnost. Díky svým protizánětlivým vlastnostem může kolagen rovněž přispět k obecnému zdraví kloubů a podpořit jejich dlouhodobou vitalitu.

Další informace o užívání kolagenu

Jak rychle mohu vidět výsledky? Zlepšení může být viditelné již po několika týdnech pravidelného užívání.

Je v kolagenových přípravcích rozdíl? Existuje mnoho mýtů, například, že kolagenové doplňky jsou zbytečné nebo že všechny zdroje kolagenu jsou stejné. Vědecké studie však ukazují, že správně zvolené doplňky mohou významně pomoci.

Nežádoucí účinky a bezpečnost Kolagenové doplňky jsou obecně považovány za bezpečné, avšak u některých lidí mohou vyvolat alergické reakce nebo problémy s trávením. Vždy je důležité konzultovat užívání doplňků se svým lékařem.

Máte dostatek kolagenu? Kolagen je nesmírně důležitý pro naše zdraví a krásu. Dostačená hladina kolagenu v těle může mít pozitivní vliv na celkovou kvalitu života. Nezapomeňte však, že každý organismus je jedinečný, a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Vybrané přípravky s kolagenem najdete i v našem e-shopu.

Sdílet:

Kategorie
Top TOPlist