facebook
Limitovaná akce! Při nákupu dvou produktů Ben & Anna získáte 1x Ben & Anna Tuhý deodorant Máta v hodnotě 159 Kč (1 na objednávku)
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

Kurkuma je superpotravina s mnoha možnostmi použití

Co je kurkuma?

V posledních letech se kurkuma stala jedním z nejpopulárnějších koření na světě, její použití ale sahá tisíce let zpět. Toto zářivě oranžové koření, známé pro své silné protizánětlivé a antioxidantní vlastnosti, je více než jen přísada do vašeho oblíbeného curry.

Kurkuma, známá také jako Curcuma longa nebo indický šafrán, je rostlina patřící do rodiny zázvorovitých, která je ceněna především pro své aromatické kořenové hlízy. Tyto hlízy, obvykle zpracovávané do práškové formy, mají charakteristickou sytě oranžovo-žlutou barvu, která je neodmyslitelně spjata s tradičními pokrmy indické a jihovýchodoasijské kuchyně. Kurkuma je vysoce ceněna nejen pro své kulinářské využití jako základní ingredience curry a jiných pikantních jídel, ale také pro své léčivé účinky, které jsou využívány v tradiční medicíně po staletí. Aktivní složkou, která je zodpovědná za mnohé z jejích zdravotních přínosů, je kurkumin.

Zdravotní přínosy kurkumy

Zdravotní přínosy kurkumy jsou z velké části přisuzovány kurkuminu, její hlavní bioaktivní složce. Tato látka prokazatelně přispívá k protizánětlivým a antioxidačním účinkům, které mohou hrát klíčovou roli v prevenci a léčbě řady onemocnění. Studie ukázaly, že kurkuma může pomoci zmírnit symptomy artritidy díky svým protizánětlivým vlastnostem, podporovat zdraví srdce snižováním zánětlivosti a úrovně cholesterolu, a dokonce omezovat riziko některých typů rakoviny.

Navíc se také předpokládá, že kurkuma může podporovat zdraví mozku a pomáhat při léčbě depresivních a úzkostných poruch díky svým antioxidačním účinkům, které bojují proti oxidačnímu stresu a zánětu na buněčné úrovni.

Kurkuma v tradiční medicíně Kurkuma má dlouhou historii využití v tradiční medicíně, zejména v ajurvédských a čínských léčebných systémech, kde je považována za léčivou bylinu s mnoha přínosy pro zdraví. V Ajurvédě se kurkuma tradičně používá k čištění krve, posílení imunity, zlepšení trávení a jako protizánětlivý prostředek. Je také používána k léčbě různých kožních problémů, jako jsou vyrážky a ekzémy, a to díky jejím antiseptickým vlastnostem.

Kurkuma je ceněna i pro svou úlohu v podpoře jaterních funkcí a detoxikaci těla. V čínské medicíně se používá k podpoře oběhu krve a jako lék na bolest, zejména u bolestí spojených s menstruačním cyklem. Díky své schopnosti zlepšit oběh a snížit zánět, kurkuma pokračuje v být cenným nástrojem v tradiční léčbě, a to i v moderní době.

Použití kurkumy v kuchyni

Kurkuma je v kulinářském světě vysoce ceněna pro svou schopnost obohatit jídla nejen o svou jasně žlutou barvu, ale také o typickou zemitou, mírně nahořklou chuť. Toto koření je základní složkou mnoha asijských kari směsí, kde přispívá k jejich typické barvě a chuti. Kurkuma se také hojně používá při přípravě rýže, které dodává atraktivní zlatavý nádech, a je populární i v marinádách na maso a ryby, kde působí také jako mírný konzervační prostředek díky svým antibakteriálním vlastnostem.

Šíře jejího použití sahá i do světa nápojů, kde se kurkuma stala hlavní složkou takzvaného "zlatého mléka", tradičního indického nápoje, který kombinuje kurkumu s teplým mlékem a dalšími kořeněními, čímž vytváří zdraví prospěšný nápoj plný antioxidantů. S rostoucí popularitou superpotravin a zdravého životního stylu začínají kuchaři kurkumu začleňovat do stále dalších moderních receptů, včetně smoothies a zeleninových pokrmů, čímž dále rozšiřují její tradiční použití.

Nebojte se s kurkumou experimentovat

Kurkuma je více než jen koření. Její široké spektrum zdravotních přínosů a možnosti použití v kuchyni činí z kurkumy opravdový poklad přírody. Ať již ji přidáváte do svého smoothie, curry nebo používáte jako přírodní lék, kurkuma může přispět k vašemu celkovému zdraví a pohodě. Vybrané produkty z kurkumy a směsi pro přípravu lahodných kurkumových nápojů najdete také na našem e-shopu.

Ačkoliv je kurkuma považována za bezpečnou, může v některých případech způsobit nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou žaludeční potíže nebo alergické reakce. Těhotné ženy a osoby užívající určité léky by měly před začleněním kurkumy do svého režimu konzultovat lékaře.

Sdílet:

Kategorie
Top TOPlist