facebook
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 90 dnů zdarma

Objevte, jak připravit dokonalý perkelt a překvapte své blízké

Perkelt - duše maďarské kuchyně, která voní domovem

Vůně papriky, cibule a masa dušeného pomalu v bohaté omáčce – perkelt je jedním z těch jídel, která dokážou okamžitě přenést člověka do útulné venkovské kuchyně, ať už se nachází kdekoliv. Tento tradiční pokrm původem z Maďarska si našel cestu nejen do srdcí domácích obyvatel, ale i do kuchyní střední Evropy, kde se stal stálicí nedělních obědů. Přestože se často zaměňuje s gulášem, perkelt má svou vlastní, nezaměnitelnou identitu. Ať už připravíte kuřecí perkelt, vepřový perkelt nebo variantu s hovězím či jehněčím, jedno je jisté – jde o jídlo, které vyžaduje čas, trpělivost a kvalitní suroviny.

Kořeny a charakteristika perkelu

Perkelt (v maďarštině "pörkölt") vznikl jako jídlo pastevců a venkovanů, kteří měli po ruce především maso, cibuli, sádlo a papriku – typické suroviny pro maďarský venkov. Základem pokrmu je dušení masa na cibulovém základu s červenou paprikou, přičemž na rozdíl od guláše se nepřidávají brambory a omáčka bývá hustší. V některých oblastech se perkelt tradičně zahušťuje pouze dlouhým vařením, jinde se použije mouka nebo smetana, ale to už se jedná spíše o regionální variace.

V českém prostředí se pojem „perkelt" často plete s „paprikášem", který se ovšem liší tím, že se do něj běžně přidává zakysaná smetana. Oproti tomu maďarský perkelt je jednodušší, ale chuťově výraznější. Tradiční recept je postavený na třech základních pilířích: maso, paprika a cibule. A právě jednoduchost surovin dává vyniknout chuti každé z nich.

Kuřecí nebo vepřový? Perkelt má mnoho podob

Ačkoliv původně vznikal perkelt z hovězího nebo jehněčího masa, dnes mezi nejoblíbenější varianty patří právě kuřecí perkelt a vepřový perkelt. Obě varianty nabízí jiný chuťový profil – kuřecí je lehčí, jemnější a rychlejší na přípravu, zatímco vepřové maso lépe vstřebává kouřovou chuť papriky a omáčka je bohatší.

Na slovenském venkově například není neobvyklé, že se perkelt připravuje z domácí vepřové kýty, dušené na cibuli, česneku a sladké paprice, podávané s haluškami nebo domácími noky. Naopak v Maďarsku je běžné servírovat kuřecí kousky s tarhoňou – drobnými těstovinami podobnými kuskusu, vařenými ve vývaru. Každý region má svůj způsob, jak z perkelu udělat autentický pokrm podle místních zvyklostí.

Zajímavé je, že i vegetariánské verze perkelu si nacházejí své místo na stolech moderních domácností. V nich se maso nahrazuje houbami, cizrnou nebo uzeným tofu a výsledek je překvapivě chutný. Chuťový profil totiž stojí hlavně na paprice, cibuli a dlouhém vaření – a to jsou faktory, které vegetariánská alternativa nijak nenaruší.

Jak připravit autentický maďarský perkelt

Aby byl výsledek opravdu autentický, je třeba dbát na správný výběr surovin. Klíčem k vynikajícímu perkelu je kvalitní maďarská sladká paprika, která je výrazná, jemně kouřová a zcela odlišná od běžné papriky prodávané v obchodech. Pokud chcete pokrm posunout na vyšší úroveň, doporučuje se i přidání malé špetky pálivé papriky pro zvýraznění chuti.

Základem dobrého receptu je pomalé restování cibule do zlatova, přidání papriky (která se nesmí spálit – jinak zhořkne), a následné zarestování masa. Vodu je lepší nahrazovat vývarem, který přidá tělu omáčky hloubku. Cibule se používá opravdu velké množství – někdy až v poměru 1:1 k masu, což zajišťuje přirozené zahuštění bez potřeby mouky.

Jednoduchý recept na vepřový perkelt:

  • 600 g vepřové kýty
  • 3 velké cibule
  • 2 lžíce sádla nebo rostlinného oleje
  • 2 lžíce sladké maďarské papriky
  • 1 lžička pálivé papriky (volitelně)
  • 3 stroužky česneku
  • sůl, pepř podle chuti
  • vývar nebo voda podle potřeby

Na rozehřátém sádle se pomalu osmaží cibule do zlatova. Poté se přidá mletá paprika a česnek, a hned se přidá na kostky nakrájené maso, aby se paprika nezpálila. Maso se krátce opeče, osolí, opepří a zalije vývarem tak, aby bylo těsně ponořené. Vaří se na mírném ohni pod pokličkou, dokud maso nezměkne a omáčka nezíská hustou konzistenci. Podává se nejčastěji s houskovým knedlíkem, haluškami nebo tarhoňou.

Perkelt jako součást udržitelného vaření

Možná se to na první pohled nezdá, ale perkelt může být i skvělým příkladem udržitelného přístupu ke stravování. Právě proto, že jde o jídlo, které vychází z dostupných surovin a respektuje sezónnost. Cibule, česnek, paprika – tyto ingredience najdeme po celý rok, a pokud se maso nakupuje z kvalitního, ideálně lokálního chovu, perkelt se rázem mění v jídlo s nízkou ekologickou stopou.

Navíc se dá výborně připravit ve větším množství, což znamená méně odpadu z vaření a méně spotřebované energie. Zbytky perkelu chutnají ještě lépe druhý den – stejně jako u guláše se totiž chutě propojí a zvýrazní. Dobře skladovaný v lednici nebo zamražený perkelt se tak stává ideálním jídlem i na hektické dny, kdy není čas vařit.

Kultura kolem jednoho hrnce

Perkelt má i kulturní rozměr, který přesahuje samotné suroviny. V Maďarsku je běžné, že jeho přípravě předchází společenské setkání – rodiny se scházejí, připravují vše společně a poté si vychutnávají jídlo v kruhu blízkých. Není to jen pokrm, ale rituál spojený s pohostinností, sdílením a klidem. V mnoha domech je příprava perkelu spjata s nedělí, slavnostmi nebo návštěvami.

Člověk si možná vzpomene na podobné chvíle i z českého prostředí – nedělní obědy u babičky, kde se na plotně pomalu dusil hrnec s něčím voňavým, a v kuchyni panovala smíchaná vůně cibule a koření. Perkelt dokáže tyto vzpomínky vyvolat, i když sám pochází z jiné části Evropy.

Jak řekl maďarský spisovatel Mór Jókai: „V jídle, stejně jako v životě, je pravá hodnota skrytá v jednoduchosti." A právě to perkelt dokonale vystihuje – jednoduché jídlo, které má sílu zahřát na těle i na duši.

Dnes, kdy se stále více lidí obrací k domácí kuchyni, tradičním receptům a udržitelnějšímu životnímu stylu, má perkelt znovu své místo na výsluní. Ať už upřednostníte variantu kuřecí, vepřovou nebo dokonce vegetariánskou, jedno zůstává stejné – každá lžička tohoto pokrmu nese v sobě kus historie a domova.

Sdílejte

Kategorie Hledání Chat
TOPlist