facebook
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 90 dnů zdarma

Dvojité vidění od krční páteře a co s tím můžete udělat

Když krk ovlivní zrak - jak souvisí krční páteř a dvojité vidění

Na první pohled se mohou zdát krční páteř a zrak jako dvě zcela oddělené oblasti lidského těla. Jeden systém patří pohybovému aparátu, druhý smyslovému vnímání. Přesto mezi nimi existují překvapivě úzké vazby. Dvojité vidění způsobené krční páteří není jen výmyslem „alternativní" medicíny – naopak, potvrzené případy ukazují, že problémy v oblasti krku mohou opravdu ovlivnit to, jak vidíme svět kolem sebe.

V moderní době, kdy většina lidí tráví hodiny denně u počítače, se stává, že se různé potíže s krční páteří objevují stále častěji. A s nimi i méně typické příznaky, jako je závratě, pocit nestability, poruchy soustředění a právě i diplopie neboli dvojité vidění.

Co je dvojité vidění a proč k němu dochází?

Dvojité vidění, odborně diplomie, je stav, kdy člověk vnímá jeden předmět jako dvě překrývající se nebo oddělené obrazy. Může se jednat o horizontální, vertikální nebo diagonální rozdělení. Příčin může být mnoho – od očních vad, přes neurologické poruchy, až po problémy s okohybnými svaly.

Jednou z méně známých, ale stále častěji diskutovaných příčin, je mechanické nebo funkční postižení krční páteře. Konkrétně oblasti horní krční páteře, tedy mezi prvním a třetím krčním obratlem. Právě zde se nachází množství nervových zakončení, které jsou zodpovědné za rovnováhu, vnímání pohybu hlavy a koordinaci zraku.

Když je krční páteř ztuhlá, stažená, nebo dojde k její blokaci, může dojít k narušení přenosu nervových impulsů. Tělo tento nesoulad vnímá jako dezorientaci a může reagovat právě rozostřeným nebo dvojitým viděním z krční páteře. Tento jev bývá často doprovázen i dalšími příznaky, jako jsou bolesti hlavy, hučení v uších nebo závratě.

Skrytá spojitost mezi krční páteří a zrakem

Z pohledu anatomie se klíčové nervové dráhy z oblasti krční páteře spojují s mozkovými centry, která zajišťují nejen rovnováhu, ale i koordinaci zraku a pohybu očí. Především tzv. vestibulo-okulární reflex je odpovědný za to, že při pohybu hlavy dochází k automatickému pohybu očí opačným směrem, což nám umožňuje udržet fixaci pohledu na jednom místě.

Pokud dojde k poruše tohoto reflexu – například při funkčním blokování horní krční páteře – mozek dostává zkreslené informace. Výsledkem může být chaos ve zrakovém vjemu. A právě tehdy může dojít k nežádoucímu jevu, kdy se obraz rozštěpí – tedy ke dvojitému vidění.

Jednoduchý příklad? Představme si kancelářského pracovníka, který denně prosedí 8–10 hodin u počítače s mírně předkloněnou hlavou. Napětí ve svalech šíje a horní části zad se kumuluje, hlava je dlouhodobě v nepřirozené pozici, kterou drží pouze přetížené svaly. Po čase si člověk začne všímat, že při rychlém pohledu ze strany na stranu se mu rozmazává zrak, nebo dokonce vidí dvojitě. Oči samotné jsou přitom zcela v pořádku – viníkem je krční dysfunkce.

Jak odlišit příčinu dvojitého vidění?

Je důležité zdůraznit, že diplopie není symptom, se kterým by se mělo riskovat. Vždy je potřeba nejdříve vyloučit závažnější příčiny – například neurologické onemocnění, cukrovku, cévní mozkovou příhodu nebo nádorové změny. Pokud však všechna vyšetření dopadnou negativně a přesto se příznaky objevují, je namístě podívat se právě na stav krční páteře a držení těla.

Lékaři i fyzioterapeuti čím dál častěji spolupracují v rámci tzv. funkčních vyšetření – kdy se hodnotí jak postavení páteře, tak i souhra mezi různými tělesnými systémy. V případě podezření na dvojité vidění od krční páteře se zaměřují na oblast mezi C1–C3, tedy horní část krku, kde dochází k největší interakci s nervovým systémem.

Pokud se při uvolnění těchto segmentů a obnovení pohyblivosti příznaky zlepší nebo zcela vymizí, je vysoká pravděpodobnost, že právě krční páteř byla spouštěčem zrakové poruchy.

Co může pomoci?

Zásadním krokem je zjistit, jaké návyky nebo postavení těla vedou k přetížení krční oblasti. Velmi často jde o dlouhodobé sezení s hlavou v předklonu, používání mobilu v nepřirozeném úhlu („text neck"), častý stres a napětí nebo špatná ergonomie pracoviště.

Prvním opatřením bývá úprava držení těla a pracovní pozice. Monitor by měl být v úrovni očí, židle by měla podporovat vzpřímené sezení a hlava by neměla být vysunutá dopředu. Doporučuje se přestávky po každých 30–40 minutách práce, jednoduché cviky na uvolnění šíje, případně i vědomé dýchání, které pomáhá snížit napětí svalů v oblasti trapéz a šíje.

Ve spolupráci s fyzioterapeutem je možné nastavit individuální plán, který zahrnuje mobilizační techniky, měkké techniky a cílené cviky na stabilizaci krční páteře. V některých případech pomáhá i jemná manuální terapie, která odstraní blokády a obnoví funkci nervových reflexů.

Zajímavým doplňkem může být i vizuální trénink, při kterém se zrakový systém znovu „synchronizuje" s pohybem hlavy a krku. Tento přístup využívají například sportovci, ale i lidé po úrazech nebo cévních příhodách.

Jak krk ovlivnil život

Jedním z často citovaných příkladů je případ třiatřicetileté ženy, která začala pociťovat dvojité vidění při řízení auta a práci na počítači. Po sérii očních a neurologických vyšetření, která nic neprokázala, byla odeslána na rehabilitaci. Fyzikální vyšetření odhalilo výraznou blokádu v oblasti atlasu (C1). Po několika týdnech uvolňovacích cvičení, korekci držení těla a zařazení jednoduchých cviků na mobilitu krku, její potíže zcela ustoupily.

Její slova vystihují podstatu problému: „Nikdy by mě nenapadlo, že za tím, co vidím, může být to, jak držím hlavu."

Prevence – klíč k dlouhodobému zdraví

Zdravá krční páteř není důležitá jen pro pohyb nebo pohodlí při práci – ovlivňuje mnohem širší spektrum funkcí. Správné držení těla, pravidelný pohyb a vědomá péče o krční oblast mohou předejít mnoha nepříjemnostem, včetně těch, které by nás nenapadly spojit se zrakem.

Ve světě, kde většinu dne koukáme do obrazovek a hlava je neustále v mírném předklonu, se z krční páteře stává jedno z nejvíce namáhaných míst. A tělo nám to dává najevo – někdy bolestí, jindy rozmazaným nebo dvojitým viděním. Poslouchejme ho dřív, než bude pozdě.

Dvojité vidění od krční páteře není mýtus. Je to výzva, abychom se na své tělo dívali jako na propojený celek, kde absence rovnováhy na jednom místě může způsobit dominový efekt jinde. A právě v tom spočívá síla celostního přístupu ke zdraví – vidět souvislosti a hledat řešení tam, kde bychom je možná nečekali.

Sdílejte

Kategorie Hledání Chat
TOPlist