facebook
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 90 dnů zdarma

Jak si ulevit od bolesti lebky na dotek a kdy vyhledat pomoc

Co může znamenat bolest lebky na dotek a kdy zpozornět

Bolest hlavy zná téměř každý – někdy je to jen nepříjemný tlak, jindy ostrá pulzující bolest, která znemožňuje běžné fungování. Existuje však méně známý, ale neméně znepokojivý typ bolesti: bolest lebky na dotek. Nejde jen o běžnou migrénu nebo tenzní bolest hlavy. Tato bolest se projevuje především při dotyku vlasové části hlavy nebo lebky a může být zdrojem značného diskomfortu i obav. Co ji může způsobovat? A kdy je čas vyhledat lékaře?

Když bolí pokožka hlavy

Na rozdíl od migrén nebo klasických bolestí hlavy, které se odehrávají „uvnitř", bolest lebky na dotek často postihuje povrchovou část hlavy – pokožku, vlasové folikuly a nervy procházející pod kůží. Mnozí lidé tento stav popisují jako pálení, píchání nebo citlivost, která se zhoršuje při česání vlasů, nošení čepice nebo dokonce při lehkém doteku rukou. Bolest bývá přítomna i v klidu a může přetrvávat několik dní.

Taková citlivost může mít různé příčiny. Jednou z častějších je tenzní bolest hlavy, u které dochází ke stažení svalů v oblasti krku, temene a šíje. Když jsou tyto svaly přetížené – například ze stresu, špatného držení těla nebo dlouhodobého sezení u počítače – mohou způsobit napětí, které se projeví jako bolestivost na dotek. Často se přidávají i další projevy, jako je únava očí nebo tlak za čelem.

Ale není to jen o napětí svalů. Zdrojem může být i zánět vlasových folikulů (folikulitida), který vzniká například v důsledku špatné hygieny, podráždění pokožky agresivními šampony, nebo poškozením kůže holicími strojky. Kromě bolesti pokožky se může objevit i zarudnutí, svědění nebo drobné pupínky.

Méně častým, ale velmi bolestivým důvodem může být trichodynie – stav, kdy je pokožka hlavy extrémně citlivá a bolestivá, a to i bez viditelného podráždění. Tento jev bývá spojován s psychickým stresem, únavovým syndromem nebo dokonce s vypadáváním vlasů. Lékaři ho někdy označují jako psychosomatický – tedy že bolest vzniká na základě stresu nebo psychické zátěže, aniž by byla přítomna zjevná fyzická příčina.

V některých případech může bolest lebky na dotek signalizovat i neurologický problém. Zánět nervů (např. okcipitální neuralgie), kdy dojde k podráždění okcipitálních nervů procházejících zadní částí lebky, může vyvolat bodavou bolest, která se zhoršuje při doteku či pohybu hlavou. Tento typ bolesti se často šíří směrem od šíje přes temeno až k čelu a může být zaměňován za migrénu.

Zajímavým fenoménem je také bolest, která se rozvine po nošení těsného účesu, pokrývky hlavy nebo dokonce po dlouhodobém nasazení sluchátek. Tento druh bolesti je mechanický – tedy způsobený tlakem na pokožku. Mnoho lidí si neuvědomuje, že i tak „nevinná" věc jako gumička do vlasů může vést k přetížení nervových zakončení a vést ke vzniku bolestivosti.

Kdy je bolest signálem něčeho vážnějšího

Většina případů citlivé pokožky hlavy nebo bolesti lebky na dotek není závažná a lze ji řešit úpravou životního stylu, omezením stresu nebo vhodnější kosmetikou. Přesto existují situace, kdy by bolest měla být důvodem k návštěvě lékaře.


Vyzkoušejte naše přírodní produkty

Pokud se k bolesti přidají další příznaky – jako je horečka, ztuhlost šíje, zrakové poruchy, vyrážka, ztráta orientace nebo zvracení – může jít o známku infekce nebo zánětu mozkových blan (meningitida), případně o jiný neurologický problém. V těchto případech jde o stav, který vyžaduje okamžité lékařské vyšetření.

Stejně tak by neměla být podceňována bolest, která vzniká náhle a je velmi intenzivní, nebo naopak přetrvává týdny bez zjevné příčiny. Zvláště u osob starších 50 let je třeba myslet i na další možnosti – například na temporální arteritidu, zánět cév v oblasti spánků, který může způsobit nejen bolest pokožky hlavy, ale i trvalé poškození zraku.

Příběhy z praxe ukazují, jak různorodé mohou být příčiny. Například třicetiletá Markéta si stěžovala na bolestivé pocity při česání vlasů a nošení helmy při jízdě na kole. Po několika týdnech se přidalo zarudnutí a lupy. Nakonec jí dermatolog diagnostikoval seboroickou dermatitidu, tedy zánětlivé onemocnění kůže, které vyžadovalo změnu vlasové péče a léčbu mastí na předpis. „Nikdy bych nevěřila, že něco takového může způsobit tak nepříjemnou bolest," svěřila se.

Co může pomoci ulevit a jak bolesti předcházet

Pokud je bolest lebky na dotek mírná a nesouvisí s vážným onemocněním, existuje několik jednoduchých kroků, jak si ulevit. Důležitá je především šetrná vlasová hygiena – vybírat přírodní šampony bez sulfátů a parfemací, vyhnout se častému mytí nebo fénování vysokou teplotou. Vhodné jsou také jemné vlasové kartáče z přírodních materiálů, které nenarušují pokožku.

Důležitá je také prevence stresu, který hraje zásadní roli nejen u bolestí hlavy, ale i u bolesti pokožky. Pomoci mohou relaxační techniky, jóga, meditace nebo aromaterapie. Esenciální oleje jako levandule nebo máta peprná mají protizánětlivé a analgetické vlastnosti a mohou být aplikovány ve zředěné formě přímo na pokožku.

Pokud je bolest spojena s napětím svalů, osvědčuje se jemná masáž šíje a temene, ideálně s pomocí přírodních olejů. V některých případech pomáhá i mírné zahřátí postižené oblasti termoforem nebo nahřívacím polštářkem. Vhodná je také pravidelná fyzická aktivita, která podporuje prokrvení a uvolnění svalů.

V případech, kdy je bolest způsobena zánětem nebo infekcí, je na místě vyhledat odborníka – dermatologa nebo neurologa. Léčba může zahrnovat lokální antibiotika, kortikosteroidní masti nebo cílenou fyzioterapii.

Je také dobré brát v potaz životní styl a stravu – nedostatek vitamínů skupiny B, zinku nebo železa může ovlivnit zdraví pokožky i nervové soustavy. Pestrá rostlinná strava, bohatá na antioxidanty, může výrazně přispět ke zlepšení stavu. Produkty s obsahem omega-3 mastných kyselin, jako je lněný olej nebo konopné semínko, pomáhají tlumit zánětlivé procesy a podporují regeneraci.

„Tělo s námi mluví skrze bolest. Někdy je to šepot, jindy výkřik. Záleží jen na nás, zda budeme poslouchat," říká známý neurolog a autor knih o psychosomatice, Dr. Jan Hnízdil.

V dnešní uspěchané době je snadné přehlížet drobné signály, které naše tělo vysílá. Citlivost lebky a bolest při doteku nemusí být hned známkou vážné nemoci, ale rozhodně by neměla být ignorována. Každý příznak je příležitostí lépe porozumět svému tělu – a možná i zpomalit, nadechnout se a věnovat si péči, kterou běžně odkládáme.

Sdílejte

Kategorie Hledání Chat
TOPlist