
Zpevněte svůj obličej díky face józe a užijte si přirozenou krásu

Face jóga - přírodní cesta ke zdravější a mladší pleti
Zatímco běžné posilování pomáhá zpevnit tělo, existuje jemnější, ale stejně účinný způsob, jak formovat a omlazovat obličej – face jóga, nebo také obličejová jóga. Tato technika, která si v posledních letech získává čím dál širší oblibu, nabízí alternativu ke kosmetickým procedurám i plastickým operacím. A co víc – není třeba žádných drahých pomůcek, jen trochu času, trpělivosti a pravidelnosti.
Obličejová jóga spojuje prvky klasické jógy, fyzioterapie a masážních technik, přičemž se zaměřuje na posilování a uvolňování svalů obličeje, krku a dekoltu. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že i v obličeji máme přes 50 svalů, které při nečinnosti ochabují a přispívají ke vzniku vrásek, pokleslých kontur či otoků.
Proč je obličejová jóga stále populárnější?
V době, kdy roste zájem o přirozenou krásu a udržitelnost, se face jóga stává nejen módní záležitostí, ale i životním stylem. Kromě estetických přínosů má pozitivní dopad i na psychiku – pomáhá zpomalit, vnímat vlastní tělo a dýchání, a tím přispívá ke snižování stresu. Výhodou je i to, že cvičit lze prakticky kdekoli – doma před zrcadlem, v kanceláři během pauzy nebo třeba večer u televize.
Podle odborníků pravidelné cvičení obličejových svalů zlepšuje prokrvení, stimuluje lymfatický systém, a tím podporuje detoxikaci a přirozenou regeneraci pleti. Výsledkem může být svěžejší vzhled, zdravější barva, zmírnění otoků, redukce jemných vrásek a celkové zpevnění pokožky.
Někteří skeptici namítají, že mimika a opakované pohyby přispívají ke vzniku vrásek. Rozdíl je ale v tom, že běžné mimické reakce – jako mračení, špulení rtů či krčení čela – vznikají často nevědomě a jednostranně. Face jóga naopak pracuje vědomě se symetrií a rovnováhou, posiluje oslabené partie a uvolňuje ty, které jsou přetížené nebo napjaté.
Vyzkoušejte naše přírodní produkty
Co všechno může face jóga ovlivnit?
Výsledky obličejové jógy závisí na pravidelnosti a důslednosti – podobně jako u fyzického cvičení. Často bývá doporučováno cvičit 10 až 20 minut denně. Už po několika týdnech lze pozorovat drobné změny, jako jsou jasnější pohled, uvolněnější rysy, menší otoky nebo pevnější kontury brady.
Mezi hlavní oblasti, na které se face jóga zaměřuje, patří:
- Čelo a oblast mezi obočím – zmírnění mimických vrásek a uvolnění napětí z výrazového svalstva
- Oční okolí – redukce otoků, kruhů pod očima, posílení svalů horních víček
- Tváře a lícní kosti – zpevnění střední části obličeje, podpora pružnosti
- Ústní okolí a rty – zmírnění tzv. kuřáckých vrásek, zvýšení objemu rtů
- Kontury obličeje a podbradek – lifting spodní části obličeje, snížení povolené kůže a dvojité brady
- Krk a dekolt – zjemnění vodorovných vrásek a zpevnění kůže
Mnohé cviky jsou jednoduché, ale vyžadují soustředění. Cvičení často obsahuje i doprovodné dechové techniky a vědomé uvolnění napětí, čímž se odlišuje od běžných obličejových masáží. Právě schopnost propojit fyzickou a mentální složku dělá z face jógy holistický nástroj péče o tělo.
Jak vypadá obličejová jóga v praxi?
Zkušená instruktorka obličejové jógy z Brna, Petra Jelínková, popisuje, že její klientky často přicházejí s konkrétními problémy: "Někdo má jednostranně pokleslé obočí, jiný si stěžuje na povolené kontury nebo bolavé čelisti. Skrze krátké denní rutiny ale dokážeme tyto disbalance vyrovnávat a obnovit přirozenou harmonii obličeje."
Jedním z oblíbených a jednoduchých cviků na oblast čela je například „Vědomé zvedání obočí" – při kterém se prsty přiloží nad obočí a s mírným odporem se snažíme obočí zvednout. Tento pohyb posiluje čelní svaly, předchází vzniku hlubokých vrásek a zároveň uvolňuje napětí.
Dalším účinným cvikem na dvojitou bradu je „Lžíce" – při kterém se hlava mírně zakloní, ústa se otevřou a jazyk se snaží dotknout horního patra směrem dozadu. Vypadají sice vtipně, ale právě tyto cviky mají silný efekt na hlubší svalové vrstvy, které běžným masírováním neoslovíme.
Stejně jako u běžného tréninku je však důležité znát techniku a vyvarovat se přetěžování nebo nesprávného pohybu. Proto je vhodné začít pod vedením zkušeného lektora nebo se řídit ověřenými online lekcemi, například od certifikovaných škol jako je Face Yoga Method nebo Danielle Collins Face Yoga.
Příběh ze života
Dvaačtyřicetiletá Ivana z Olomouce na face jógu narazila náhodou během pandemie, kdy hledala způsob, jak se po psychické i fyzické stránce cítit lépe. "Zpočátku jsem si říkala, že to bude jen další módní výstřelek, ale už po třech týdnech jsem si všimla, že vypadám svěžeji, víc se usmívám a zlepšilo se mi i držení těla. Je to jako kdyby se obličej propojil s myslí. Každodenní chvilka se sebou je pro mě dnes malým rituálem," říká s úsměvem.
Její zkušenost není ojedinělá. Mnoho lidí uvádí, že kromě zlepšení vzhledu jim obličejová jóga pomohla i psychicky – díky každodennímu zastavení, koncentraci na dech a schopnosti vnímat své tělo jinak než skrze zrcadlo nebo fotoaparát.
Face jóga a udržitelná krása
V době, kdy kosmetický průmysl nabízí nepřeberné množství produktů, invazivních procedur i aplikací na úpravu fotografií, představuje face jóga návrat k jednoduchosti. Je šetrná k tělu, přírodě i peněžence. Nepotřebujete žádné speciální produkty ani přístroje, a přesto může přinést viditelné i hlubší výsledky.
Navíc podporuje uvědomělé stárnutí – přístup, který nepopírá čas, ale učí ho přijmout s lehkostí a péčí. Obličej se tak nestává projektem, který je třeba „opravit", ale harmonickým celkem, o který se lze s láskou starat.
Jak říká známá tvář obličejové jógy, britská trenérka Danielle Collins: „Krása nezačíná na povrchu, ale v tom, jak o sobě přemýšlíme."
A možná právě tady tkví největší síla face jógy – v tom, že učí lidi vidět sebe sama laskavěji, zpomalit a pečovat o své tělo přirozeným, vědomým způsobem.
V dnešní uspěchané době, kdy je tlak na dokonalý vzhled větší než kdy dřív, tak může být právě pár minut denně před zrcadlem tou nejpevnější kotvou.