facebook
AKCE - právě teď sleva 15% na všechny produkty LaSaponaria a Ey!
Objednávky do 14:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

Co je šungit a proč jsou špatné zkušenosti celkem běžné

Co je šungit?

Šungit, prastarý minerál známý svými údajně léčivými vlastnostmi, je poměrně populární ve světě wellness a alternativní medicíny. Ačkoliv se mu připisuje řada přínosů pro zdraví, někteří uživatelé hlásí také neutrální a dokonce i negativní zkušenosti. V tomto článku se podíváme blíže na to, co vlastně šungit je.

Jedná se o přirozeně se vyskytující minerál s vysokým obsahem uhlíku, který je nejčastěji těžen v severozápadní části Ruska, v oblasti Karelie. Jedná se tedy o přírodně se vyskytující uhlíkatý minerál. Šungit je známý pro své údajné filtrační schopnosti, jelikož dokáže čistit vodu od nečistot, bakterií a těžkých kovů, díky čemuž je oblíbený v domácím užívání.

Kromě svých praktických využití v oblasti filtrace se šungit také používá ve wellness a alternativní medicíně pro svoje údajné ochranné účinky proti elektromagnetickému záření a pro podporu celkového zdraví.

Běžně uváděné přínosy šungitu

Běžně uváděné přínosy šungitu zahrnují skutečně širokou škálu potenciálních a proklamovaných zlepšení:

  1. Čištění a očista vody - Díky svým strukturálním vlastnostem údajně dokáže šungit odstraňovat z vody bakterie, těžké kovy, pesticidy a další toxiny.

  2. Ochrana proti elektromagnetickému záření - Šungit je často propagován jako přírodní ochrana proti EMF záření z mobilních telefonů, počítačů a jiných elektronických zařízení.

  3. Antioxidantické účinky - Tvrdí se, že šungit má schopnost neutralizovat volné radikály, čímž může pomoci snižovat oxidační stres a zlepšovat celkové zdraví.

  4. Protizánětlivé vlastnosti - Některé studie naznačují, že šungit může mírnit záněty.

  5. Podpora psychického zdraví - Uživatelé šungitu často hlásí zlepšení nálady a snížení úzkosti a stresu.

  6. Zlepšení imunitního systému - Díky svým údajným detoxikačním a ochranným účinkům je šungit někdy propagován jako podpora imunitního systému.

  7. Bolesti a úleva od bolesti - Používání šungitu ve formě balzámu nebo jako kamenů aplikovaných na kůži údajně může přinést úlevu od bolesti, zejména u svalových a kloubních problémů.

Je důležité poznamenat, že i když jsou tyto přínosy běžně uváděny uživateli a především některými prodejci, vědecké důkazy podporující mnoho z těchto tvrzení jsou jen velmi omezené nebo nejednoznačné. Proto je doporučeno přistupovat k používání šungitu s určitou mírou skepticismu a stejně jako u jiných produktů důvěřovat ověřeným zdrojům a kvalitním studiím.

Špatné zkušenosti a problémy

I přes mnohé pozitivní recenze se objevují mnohé hlasy, které mluví o neutrálních ale i negativních zkušenostech s šungitem. Někteří uživatelé hlásí, že od šungitu nepocítili žádné zlepšení, zatímco jiní zaznamenali dokonce zhoršení svých zdravotních potíží. Jedním z potenciálních rizik je kontaminace šungitu těžkými kovy, kdy jeho použití může naopak představovat zdravotní riziko.

Vědecký pohled aneb funguje šungit?

Údajné zdravotní přínosy jako ochrana proti elektromagnetickému záření nebo antioxidační účinky nejsou dostatečně podloženy robustními vědeckými důkazy. Výzkumy se zaměřují především na jeho chemické složení a potenciální aplikace v průmyslových a environmentálních technologiích, avšak klíčové je, že mnoho z propagovaných zdravotních přínosů zůstává nepotvrzeno. To poukazuje na nutnost dalšího zkoumání a potřebu skeptického přístupu při hodnocení tvrzení o jeho účincích, která často předstihují vědecké poznatky.

Existují alternativy?

Binchotan, japonské bílé dřevěné uhlí, je často uvažováno jako atraktivní alternativa v oblasti filtrace vody. Tento typ uhlí je známý svou schopností absorbovat nečistoty, čímž efektivně čistí vodu. Navíc binchotan dokáže z vody odstranit chlór a uvolnit přirozené minerály, což zlepšuje její chuť a zdravotní přínosy. Kromě použití v filtraci vody je binchotan ceněn i pro své odvlhčovací a deodorizační schopnosti, což jej činí užitečným i v dalších domácích aplikacích.

V porovnání se šungitem, který je propagován pro své údajné bioenergetické účinky, binchotan nabízí více prakticky orientovaných výhod a je založen na tradiční japonské technologii, která má dlouhou historii a vědeckou podporu v oblasti filtrace a čištění prostředí.

Sdílet:

Kategorie
Top TOPlist