facebook
Limitovaná akce! Při nákupu dvou produktů Ben & Anna získáte 1x Ben & Anna Tuhý deodorant Máta v hodnotě 159 Kč (1 na objednávku)
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

Co dělat když objevíte nestrávený tuk ve stolici

Nestrávený tuk ve stolici

Nestrávený tuk ve stolici je problém, který může být nepříjemný a zároveň varovným signálem pro naše zdraví. Tento jev může mít různé příčiny a může naznačovat problémy s trávicím systémem. V tomto článku se podíváme na to, co nestrávený tuk ve stolici znamená, jaké jsou jeho příčiny a jakým způsobem lze tento problém řešit.

Co znamená nestrávený tuk ve stolici?

Nestrávený tuk ve stolici, odborně nazývaný steatorea, je stav, kdy se ve stolici objevují větší množství tuku. Tento jev se projevuje zejména mastnými, lesklými stolicemi, které mohou být obtížně spláchnutelné. Kromě toho mohou stolice mít neobvyklý zápach a mohou plavat na povrchu vody. Tento stav může být doprovázen dalšími příznaky jako jsou bolesti břicha, nadýmání, plynatost a úbytek hmotnosti.

Příčiny nestráveného tuku ve stolici

Existuje několik možných příčin, proč se nestrávený tuk ve stolici objevuje. Mezi hlavní faktory patří:

 1. Nedostatek trávicích enzymů: Pokud slinivka břišní neprodukuje dostatek trávicích enzymů, tuky nejsou dostatečně rozkládány a absorbovány, což vede k jejich výskytu ve stolici. Tento stav je znám jako pankreatická insuficience a může být způsoben různými faktory včetně chronické pankreatitidy, cystické fibrózy nebo rakoviny slinivky.
 2. Celiakie: Toto autoimunitní onemocnění poškozuje tenké střevo a brání správnému vstřebávání živin, včetně tuků. Když lidé s celiakií konzumují lepek, jejich imunitní systém reaguje poškozením střevní sliznice, což snižuje schopnost střev absorbovat tuky.
 3. Crohnova nemoc: Zánětlivé onemocnění střev může rovněž ovlivnit absorpci tuků. Crohnova nemoc způsobuje chronický zánět střevní stěny, což může vést k poruše vstřebávání tuků a dalších živin.
 4. Žlučové kameny: Zablokování žlučovodů může bránit správnému uvolňování žluči, která je nezbytná pro trávení tuků. Žluč pomáhá emulgovat tuky, což usnadňuje rozklad trávicími enzymy. Bez dostatečného množství žluči mohou tuky zůstat nestrávené.
 5. Syndrom krátkého střeva: Zkrácení střev, často po chirurgických zákrocích, snižuje plochu pro absorpci živin. Tento stav může nastat po resekci střeva, kdy je odstraněna část střeva v důsledku onemocnění nebo úrazu.

Diagnostika nestráveného tuku ve stolici

Pokud máte podezření na nestrávený tuk ve stolici, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může provést různé diagnostické testy, aby zjistil příčinu tohoto problému. Mezi běžné metody diagnostiky patří:

 • Stolní testy: Analýza vzorku stolice může odhalit přítomnost nadměrného množství tuku. Tento test může zahrnovat kvantitativní měření tuku ve stolici, což poskytne přesný obraz o tom, kolik tuku není absorbováno.
 • Krevní testy: Tyto testy mohou odhalit nedostatek trávicích enzymů nebo přítomnost zánětlivých onemocnění. Krevní testy mohou také zjistit hladiny vitamínů a minerálů, které mohou být nízké kvůli špatnému vstřebávání tuků.
 • Endoskopie: Tento postup umožňuje lékaři prohlédnout vnitřek trávicího traktu a zjistit případné poškození nebo záněty. Endoskopie může zahrnovat biopsii střevní sliznice, která může potvrdit diagnózu celiakie nebo Crohnovy nemoci.
 • Zobrazovací metody: Ultrazvuk, CT nebo MRI mohou být použity k detekci strukturálních abnormalit, jako jsou žlučové kameny nebo nádory.

Léčba a prevence

Léčba nestráveného tuku ve stolici závisí na příčině problému. Níže uvádíme několik přístupů k léčbě a prevenci:

 1. Enzymová terapie: Pokud je příčinou nedostatek trávicích enzymů, lékař může předepsat enzymové doplňky, které pomáhají zlepšit trávení tuků. Tyto doplňky obsahují enzymy jako lipázu, které pomáhají rozkládat tuky.
 2. Dieta: Výrazně pomoci může i úprava stravy. Doporučuje se konzumace potravin s nízkým obsahem tuků a zvýšení příjmu vlákniny, která podporuje zdravé trávení. Potraviny bohaté na středně dlouhé řetězce triglyceridů (MCT) mohou být také velmi užitečné, protože jsou snadněji stravitelné než dlouhé řetězce tuků.
 3. Léčba základního onemocnění: V případě celiakie nebo Crohnovy nemoci je důležité dodržovat specifickou léčbu a dietu předepsanou lékařem. Pro lidi s celiakií to znamená přísné vyhýbání se lepku, zatímco pro pacienty s Crohnovou nemocí může být nutná léčba protizánětlivými léky nebo imunosupresivy.
 4. Chirurgické zákroky: Pokud jsou příčinou žlučové kameny nebo jiné mechanické překážky, může být nutná operace. Operace může zahrnovat odstranění žlučníku nebo odstranění nádorů, které brání správnému toku žluči.

Důležitost včasné diagnózy a léčby

Nezanedbávejte příznaky, které by mohly naznačovat nestrávený tuk ve stolici. Včasná diagnóza a léčba mohou předejít závažnějším zdravotním komplikacím. Ignorování tohoto problému může vést k dlouhodobým trávicím potížím a nutričním nedostatkům. Například nedostatek esenciálních mastných kyselin a vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K) může mít vážné zdravotní důsledky.

Životní styl

Kromě lékařských intervencí hraje důležitou roli také životní styl. Zdravé stravovací návyky a pravidelná fyzická aktivita mohou výrazně přispět ke zlepšení trávení a celkového zdravotního stavu. Vyvarujte se nadměrné konzumace alkoholu a kouření, které mohou negativně ovlivnit trávicí systém. Alkohol může například poškodit slinivku břišní, což snižuje produkci trávicích enzymů, zatímco kouření může zvyšovat riziko vzniku zánětlivých onemocnění střev.

Jak přistupovat k dietě

Dieta hraje klíčovou roli při zvládání problémů s trávením tuků. Zde je několik doporučení, která mohou pomoci:

 1. Nízko-tuková dieta: Omezte příjem tučných potravin a nahraďte je potravinami bohatými na bílkoviny a sacharidy. Vybírejte libové maso, nízkotučné mléčné výrobky a zeleninu.
 2. Vláknina: Zahrňte do své stravy více vlákniny, která pomáhá regulovat trávení. Ovoce, zelenina, celozrnné produkty a luštěniny jsou výbornými zdroji vlákniny.
 3. MCT olej: MCT olej může být snadněji stravitelný než běžné tuky a může pomoci zajistit dostatečný příjem kalorií bez zhoršení symptomů.
 4. Doplňky stravy: Konzultujte se svým lékařem možnost užívání vitamínových doplňků, zejména vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K).

Psychologický aspekt

Nestrávený tuk ve stolici může být stresující a ovlivňovat kvalitu života. Psychologická podpora, včetně poradenství a podpůrných skupin, může být užitečná pro zvládání emočního stresu spojeného s chronickými trávicími problémy. Důležité je také udržovat pozitivní přístup a aktivně se podílet na léčbě a prevenci, což může přispět k lepšímu zvládání příznaků.

Nestrávený tuk ve stolici je signál, který bychom neměli přehlížet. Ačkoliv se může zdát jako banální, může být indikátorem vážnějších zdravotních potíží. Pokud si všimnete změn ve stolici, které by mohly naznačovat přítomnost nestráveného tuku, neváhejte a konzultujte své obavy s lékařem. Pamatujte, že zdravý trávicí systém je základem celkového zdraví. Pravidelná kontrola zdravotního stavu a včasná reakce na příznaky mohou výrazně přispět k prevenci a léčbě mnoha zdravotních problémů. Starost o svůj trávicí systém a celkové zdraví by měla být prioritou každého z nás.

Sdílet:

Kategorie
Top TOPlist