facebook
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

Jak vyléčit bolesti v krku bez antibiotik

Úvod

Bolest v krku může být velmi nepříjemná a mnoho lidí se snaží najít způsoby, jak ji zmírnit bez použití antibiotik. Antibiotika jsou účinná proti bakteriálním infekcím, ale ne vždy jsou nutná. Existuje mnoho přírodních metod, které mohou pomoci zmírnit bolest v krku.

Příčiny bolesti v krku

Bolest v krku je běžným příznakem, který může být způsoben různými faktory. Abychom lépe porozuměli, jak bolest v krku léčit, je důležité rozpoznat její možné příčiny:

 1. Virové infekce: Jedná se o nejčastější příčinu bolesti v krku. Nachlazení, chřipka nebo mononukleóza jsou běžné virové infekce, které mohou způsobit bolest v krku.

 2. Bakteriální infekce: Streptokoková infekce je jedním z nejčastějších typů bakteriálních infekcí, které mohou způsobit bolest v krku. Dalšími bakteriálními infekcemi mohou být zánět hltanu nebo mandlí.

 3. Alergie: Alergické reakce na pyl, prach, zvířecí srst nebo jiné alergeny mohou způsobit bolest v krku spolu s dalšími příznaky, jako je kýchání a ucpaný nos.

 4. Suchý vzduch: Vzduch v interiérech, zejména během zimních měsíců, může být velmi suchý, což může podráždit krk a způsobit bolest.

 5. Kouření nebo vdechování dráždivých látek: Kouření cigaret nebo vdechování dráždivých látek, jako je prach nebo chemikálie, může podráždit krk a způsobit bolest.

 6. Nadměrné namáhání hlasivek: Křik, zpěv nebo mluvení na dlouhou dobu může namáhat hlasivky a způsobit bolest v krku.

 7. Reflux žaludeční kyseliny: Tento stav, kdy žaludeční kyselina uniká zpět do jícnu, může podráždit krk a způsobit bolest.

 8. Zranění: Jakékoli zranění krku, například po nehodě nebo nárazu, může způsobit bolest.

Je důležité si uvědomit, že bolest v krku může být také příznakem vážnějšího zdravotního problému. Pokud bolest v krku trvá déle než týden, je doprovázena vysokou horečkou, obtížemi s dýcháním nebo polykáním, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Jak vyléčit angínu bez antibiotik?

Léčba angíny bez antibiotik může zahrnovat různé domácí prostředky, které pomáhají zmírnit příznaky, ale je důležité zdůraznit, že návštěva lékaře je vždy nejlepší volbou. Pokud však trváte na samoléčbě, což v tomto případě nedoporučujeme, můžete zkusit kloktání teplé slané vody, pít hodně tekutin, zvláště teplé bylinkové čaje s medem a citronem, a odpočívat.

Dalším účinným prostředkem může být užívání pastilek na bolest v krku nebo aplikace teplých obkladů na krk. Nicméně, pokud příznaky přetrvávají déle než několik dní nebo se zhoršují, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Domácí léky na bolest v krku

Bolest v krku může být velmi nepříjemná, ale naštěstí existuje mnoho domácích léků, které mohou pomoci zmírnit nepohodlí a podpořit rychlé uzdravení. Zde je několik osvědčených metod:

 1. Sůl a voda: Klokání solné vody je jedním z nejstarších a nejúčinnějších domácích léků na bolest v krku. Sůl může pomoci snížit zánět tím, že vytáhne nadbytečnou tekutinu z tkání krku. Smíchejte půl lžičky soli v půl sklenice teplé vody a kloktejte několikrát denně.

 2. Med: Med je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Lžička medu může pomoci zmírnit bolest v krku a zároveň podpořit hojení. Můžete ho také přidat do šálku teplého čaje.

 3. Zázvor: Zázvor má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zmírnit bolest v krku. Připravte si čaj z čerstvého zázvoru nebo si kupte hotový zázvorový čaj.

 4. Citron: Citron může pomoci zmírnit bolest v krku díky svým antibakteriálním vlastnostem. Přidejte šťávu z půl citronu do sklenice teplé vody a popíjejte. Pro lepší chuť můžete přidat lžičku medu.

 5. Mátový čaj: Máta má chladivý účinek, který může pomoci zmírnit podráždění v krku. Pijte čerstvě připravený mátový čaj několikrát denně.

 6. Horké obklady: Aplikace teplých obkladů na krk může pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest. Použijte teplou láhev s vodou nebo zahřejte ručník v mikrovlnné troubě a aplikujte na krk.

 7. Pastilky na krk: Ačkoli nejsou přírodní, mnoho lidí zjistí, že pastilky na krk mohou pomoci zmírnit bolest a podráždění.

Je důležité si uvědomit, že i když tyto domácí léky mohou být účinné, měli byste vyhledat lékaře, pokud bolest v krku trvá déle než týden nebo je doprovázena jinými závažnými příznaky.

Bylinné čaje a výtažky pro bolest v krku

Bylinné čaje a výtažky jsou oblíbeným a přirozeným způsobem, jak zmírnit bolest v krku a podpořit celkové zdraví. Mnoho bylin má protizánětlivé, antibakteriální a antivirové vlastnosti, které mohou být užitečné při léčbě bolesti v krku. Zde je několik bylinných čajů a výtažků, které můžete zkusit:

 1. Heřmánek: Heřmánkový čaj je známý svými protizánětlivými a uklidňujícími vlastnostmi. Může pomoci zmírnit podráždění a zánět v krku.

 2. Šalvěj: Šalvěj má silné antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Klokání šalvějovým čajem může pomoci dezinfikovat krk a zmírnit bolest.

 3. Měsíček: Měsíčkový čaj nebo výtažek může pomoci zmírnit zánět a podráždění v krku díky svým protizánětlivým vlastnostem.

 4. Echinacea: Tato bylina je známá svými imunitními posilujícími vlastnostmi a může pomoci tělu bojovat proti infekci, která způsobuje bolest v krku.

 5. Zázvor: Již zmíněný výše, zázvorový čaj může pomoci zmírnit bolest v krku díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem.

 6. Kurkuma: Kurkuma obsahuje kurkumin, který má silné protizánětlivé vlastnosti. Přidání kurkumy do čaje nebo mléka může pomoci zmírnit bolest v krku.

 7. Hřebíček: Hřebíček má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Přidání několika hřebíčků do šálku horké vody a pití jako čaje může pomoci zmírnit bolest v krku.

 8. Lípa: Lípový čaj je tradiční lék na bolest v krku v mnoha kulturách. Má uklidňující a protizánětlivé vlastnosti.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet některý z těchto bylinných čajů nebo výtažků, doporučuje se konzultovat se svým lékařem, zejména pokud užíváte léky nebo máte zdravotní problémy. Je také důležité dodržovat doporučené dávkování a být opatrný při kombinaci různých bylin.

Vlhkost a inhalace pro bolest v krku

Udržování správné vlhkosti v prostředí a inhalace páry mohou být účinnými způsoby, jak zmírnit bolest v krku a podpořit rychlé uzdravení. Zde je podrobnější pohled na tyto metody:

 1. Vlhkost v prostředí: Suchý vzduch může vysušit a podráždit sliznice v krku, což může způsobit nebo zhoršit bolest v krku. Udržování optimální vlhkosti v místnosti může pomoci udržet sliznice vlhké a méně podrážděné. To lze dosáhnout pomocí zvlhčovače. Doporučuje se udržovat vlhkost v místnosti mezi 40-60%.

 2. Inhalace páry: Inhalace teplé páry může pomoci uvolnit hlenu, zmírnit zánět a hydratovat sliznice krku. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

  • Sprcha: Vstupte do teplé sprchy a nechte vodu proudit, zatímco dýcháte páru. To může pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest v krku.
  • Miska s horkou vodou: Naplňte misku horkou vodou, přiklopte hlavu ručníkem a dýchejte páru. Pro zvýšení účinku můžete do vody přidat několik kapek esenciálního oleje, například eukalyptu nebo levandule.
  • Inhalátory a parní strojky: Existují speciální inhalátory a parní strojky, které generují páru pro inhalaci. Tyto přístroje mohou být účinnější než tradiční metody.
 3. Esenciální oleje: Některé esenciální oleje, jako je eukalyptus, levandule nebo máta, mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Přidání několika kapek těchto olejů do vody při inhalaci může zvýšit účinky a pomoci rychleji zmírnit bolest v krku.

 4. Solné jeskyně a solné inhalace: Solné jeskyně a solné inhalace využívají léčivé vlastnosti soli k uklidnění podrážděných dýchacích cest a krku. Dýchání solného vzduchu může pomoci vyčistit hlen a zmírnit zánět.

Je důležité být opatrný při inhalaci páry, abyste se nepopálili. Pokud máte zdravotní problémy, jako je astma, měli byste se před inhalací páry konzultovat se svým lékařem.

Odpočinek a pitný režim pro bolest v krku

Aby tělo mohlo účinně bojovat proti infekci a podpořit rychlé uzdravení, je nezbytné dodržovat správný pitný režim a dostatečně odpočívat. Zde je podrobnější pohled na důležitost těchto dvou aspektů:

 1. Odpočinek:

  • Regenerace těla: Když máte bolest v krku, vaše tělo bojuje proti infekci nebo podráždění. Odpočinek umožňuje tělu soustředit energii na boj proti nemoci a podporuje rychlejší uzdravení.
  • Snížení stresu: Stres může oslabit imunitní systém a zpomalit proces hojení. Odpočinek a relaxace mohou pomoci snížit hladinu stresu a posílit imunitní reakci těla.
  • Prevence dalšího podráždění: Mluvení nebo polykání může zhoršit bolest v krku. Omezením těchto aktivit a odpočinkem můžete předejít dalšímu podráždění.
 2. Pitný režim:

  • Hydratace: Dostatečná hydratace je klíčová pro udržení sliznic v krku vlhkých a pro prevenci dalšího podráždění. Voda také pomáhá vyplavovat toxiny z těla a podporuje celkové zdraví.
  • Podpora imunitního systému: Voda je nezbytná pro správnou funkci bílých krvinek, které bojují proti infekci. Udržování správného pitného režimu může posílit imunitní reakci těla.
  • Prevence dehydratace: Horečka, častým společníkem bolesti v krku, může způsobit zvýšenou ztrátu tekutin. Pijte dostatek vody, aby se předešlo dehydrataci.
  • Bylinné čaje: Jak bylo zmíněno dříve, některé bylinné čaje mohou mít léčivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest v krku. Pijte je vlažné, aby se předešlo dalšímu podráždění.

Doporučuje se pít minimálně 8 sklenic vody denně, ale můžete potřebovat více, pokud máte horečku nebo jste více aktivní. Pokud máte potíže s polykáním kvůli bolesti v krku, zkuste pít menší množství vody najednou, ale častěji.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud bolest v krku trvá déle než týden a nezlepšuje se ani po domácí léčbě, měli byste vyhledat lékaře. Vysoká horečka nad 38,5°C spolu s bolestí v krku může být známkou vážnější infekce. Pokud máte potíže s dýcháním nebo pocit, že vám něco brání v dýchání, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Potíže s polykáním jídla, pití nebo dokonce slin mohou signalizovat vážnější problém. Zduřelé nebo bolestivé uzliny na krku, vyrážka spolu s bolestí v krku, bílé nebo žluté skvrny na mandlích nebo v krku, náhlá intenzivní bolest v krku bez zjevné příčiny, chraplavý nebo změněný hlas déle než týden, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu, bolesti kloubů nebo další závažné příznaky spolu s bolestí v krku jsou všechny důvody k obavám. Pokud máte některý z těchto příznaků nebo máte obavy o své zdraví, je důležité co nejdříve konzultovat se svým lékařem. Včasná lékařská péče může pomoci předcházet komplikacím a podpořit rychlé uzdravení.

Sdílet:

Kategorie
Top TOPlist