facebook
Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria)

Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)


Úročník bolhoj, známý také pod názvy Tremula vulgaris, Populus tremula, topol černý nebo Aspen, je rostlina, která má mnohostranné využití. Pochází z čeledi bobovitých a dožívá se věku až 200 let. Tato bylina dorůstá do výšky 10 až 60 cm a vyznačuje se světle zelenými, peřenosečnými listy. Kvete od května do září a roste na sušších loukách, písčinách či stráních. Na první pohled působí nenápadně, avšak její léčivé účinky jsou o to výraznější.

Vyrábí se z ní například úročníková mast, která má výrazné léčivé účinky. Díky svým antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem se používá při léčení ran a kožních potíží. Kromě toho se z ní také vyrábí léčivý čaj, který má blahodárné účinky na naše zdraví. Podporuje trávení, posiluje imunitní systém a pomáhá při léčení různých infekcí. Z úročníku bolhoj se také získává esenciální olej používaný v aromaterapii pro jeho uklidňující a relaxační účinky. Využití úročníku bolhoj naleznete také v kosmetickém průmyslu, kde se hojně využívá v přípravcích na pleť a vlasy pro jeho výživné a hydratační účinky.

Jedním z důležitých produktů je také esence Aspen, která je součástí Bachových květových esencí. Aspen je ideální pro lidi, kteří trpí nevysvětlitelnými obavami nebo mají strach z neznámého. Pomáhá jim překonat tyto pocity a nalézt vnitřní klid a rovnováhu. Čaj z úročníku bolhoj je také populární v lidovém léčitelství pro jeho účinky na trávicí systém. Má mírný projímavý efekt a podporuje trávení.

Přestože je úročník bolhoj v České republice chráněný, jeho léčivé a kosmetické využití je stále oblíbenější. Při sběru je však nutné respektovat přírodní zákony a neohrožovat jeho přirozený výskyt v naší přírodě.


Kategorie
Top TOPlist