Sacharidy
Další názvy: cukry, polysacharidy, monosacharidy, disacharidy
Skóre škodlivosti: 2 (Deriváty přírodních látek)
Sacharidy, všeobecně známé jako cukry, tvoří jednu ze základních stavebních jednotek, které tvoří organismy. Patří mezi biopolymer, tedy makromolekuly vytvořené z menších molekulárních jednotek, které jsou na sebe navázány chemickými vazbami. Sacharidy se dále rozdělují na monosacharidy, disacharidy a polysacharidy.
Monosacharidy mají nejjednodušší strukturu a jedná se například o glukózu, která je hlavní energetický zdroj v našem těle. Disacharidy jsou složené právě z dvou molekul monosacharidů, jako je například sacharóza - obyčejný stolní cukr, který se skládá z molekul glukózy a fruktózy. Na druhou stranu, polysacharidy už jsou složitější a jsou tvořeny několika molekulami monosacharidů. Mezi ty patří například škrob, který je hlavním zdrojem energie u rostlin, nebo celulóza, jež je nejdůležitějším stavebním prvkem rostlinné stěny.
V potravinách hrají sacharidy klíčovou roli. Škrob se hojně využívá jako zahušťovadlo v kuchyni a je obsažen například v bramborách, rýži, obilninách či těstovinách. Cukr se pak běžně používá k oslazení různých nápojů, dezertů či pečiva. Celulóza se nachází ve všech rostlinných potravinách, například v ovoce, zelenině, obilovinách a je důležitá pro správnou funkci našeho trávení.