facebook
AKCE - právě teď sleva 15% na všechny produkty LaSaponaria a Ey!
Objednávky do 14:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 30 dnů zdarma

Butylhydroxytoluen (BHT)

Další názvy: Butylated Hydroxytoluen; BHT; 2,6-di-tert-butyl-4-methylphenol; 2,6-di-tert-butyl-p-cresol (DBPC); 3,5-di-tert-butyl-4-hydroxytoluene, E321

Skóre škodlivosti: 4 (Lehce škodlivá chemie)


Butylhydroxytoluen, známý také pod názvy Butylated Hydroxytoluen, BHT, 2,6-di-tert-butyl-4-methylphenol, 2,6-di-tert-butyl-p-cresol (DBPC), 3,5-di-tert-butyl-4-hydroxytoluene nebo kódem E321, je látka široce využívaná jako antioxidant. Hlavní funkcí tohoto chemického sloučeniny je předcházet oxidaci a zhoršení kvality výrobků, především v potravinářství, a tím prodlužovat jejich trvanlivost. Její hlavní oblastí použití jsou potravinářské kategorie, jako jsou cereálie, těstoviny, různé druhy ořechů, smažené a sušené potraviny, sušené mléko a mléčné náhražky.

Kromě potravinářského průmyslu lze BHT najít také v oblasti kosmetiky a farmacie. V kosmetice se vyskytuje v produktech jako jsou rtěnky, krémy, šampony, deodoranty či opalovací krémy, kde zajišťuje stabilitu vůní a barviv. Ve farmacii se BHT používá především jako stabilizátor v různých léčivých přípravcích, který zabraňuje jejich oxidaci. Je také součástí některých veterinárních přípravků. Dále je využíváno jako aditivum do motorových a průmyslových olejů, kde přispívá ke zvýšení jejich životnosti tím, že brání korozi.


Kategorie
Top TOPlist